Twój niezawodny partner

Polyflextrade

O farbach fleksograficznych słów kilka

Fleksografia to bardzo ciekawa technika druku, która charakteryzuje się drukowaniem wypukłymi i elastycznymi formami. Używa się do tego wałka rastrowego, który przenosi farbę na formę drukową. Do tego typu techniki stosuje się szybkoschnące i ciekłe farby do druku fleksograficznego. Ich skład bardzo różni się od farb, które wykorzystywane chociażby w druku offsetowym.

Z czego powstają farby do druku fleksograficznego?

Farby do druku fleksograficznego były modyfikowane na przestrzeni lat, co było związane z szybkim rozwojem techniki i pojawianiem się coraz to nowszych rozwiązań. Składają się one przede wszystkim z:
• barwidła,
• środka wiążącego,
• specjalne dodatki
• rozpuszczalniki
Farby fleksograficzne produkowane są na bazie lotnych rozpuszczalników organicznych lub wody oraz w wersji bezrozpuszczalnikowej jako farby utrwalane promieniowaniem UV.

Rodzaje farb do druku fleksograficznego

Obecnie farby fleksograficzne można podzielić na:

-farby rozpuszczalnikowe,
-farby wodne (wodorozcieńczalne),
-farby utwardzalne promieniami UV.

W ofercie Polyflex Trade można znaleźć takie farby do druku fleksograficznego, które utrwalają się promieniowaniem UV oraz farby wodne w tym farby metalizowane czy też specjalne.

Farby UV

Nadają się one przede wszystkim do wydruków etykiet samoprzylepnych, wrap-around, shrink sleeve i elastycznych opakowań. Gama dostępnych kolorów jest bardzo szeroka, a na życzenie klienta można sprowadzić również te, które na co dzień nie można znaleźć. Farby UV bardzo szybko się utwardzają i dobrze przyczepiają się do różnych powierzchni i podłoży. Oprócz tego nie posiadają konkretnego zapachu i nadają się do drukowania na papierze termicznym. Można je również znaleźć w wersjach Low Migration czy LED UV.

Farby metalizowane UV

To bardzo ciekawa seria SMART INKS UV, która charakteryzuje się szybkim transferem i zajmowaniem powierzchni podłoża. Z tej serii istnieje kilka rodzajów farb, w tym m.in. High Transfer, czy High Gloss. Posiadają metaliczne wykończenie, które zostało osiągnięte poprzez równowagę pomiędzy efektem metalicznym a połyskiem. Najczęściej stosuje się je do etykiet samoprzylepnych lub opakowań. Dostępnych jest kilka odcieni farb metalizowanych.

Co najlepiej wybrać?

Wybór odpowiedniej farby do druku fleksograficznego powinien przede wszystkim zależy od tego, jaki druk będzie wykonywany i na jakim podłożu zostanie wydrukowany oraz jaki efekt chce się uzyskać. Końcowa decyzja powinna należeć do klienta.