Farby offsetowe
Każdego dnia zadrukowywane są tysiące kilometrów różnych powierzchni. Małe drukarki są prawie w każdym domu, a profesjonalne usługi drukarskie dostępne są większości miast. Wysokogatunkowy druk to gwarancja żywych kolorów, znakomitej jakości. Jednymi z najbardziej popularnymi i cenionymi farbami stosowanymi do masowego druku są farby offsetowe.
Co to jest farba offsetowa?
Najprościej farbę offsetową można opisać jako rodzaj farby drukowej używany w maszynach poligraficznych pracujących w technice offsetowej, która jest przemysłową odmianą druku płaskiego. Farby offsetowe powinny charakteryzować się szczególnie wysokim rozdrobnieniem pigmentu, który nadaje im szczególnie pożądaną intensywność barwy
W skład farby offsetowej wchodzą:
- substancje barwiące, czyli pigmenty – to one są nośnikiem koloru w farbie,
- spoiwa, czyli żywice, oleje roślinne lub mineralne czy żywice alkidowe
- dodatki, czyli różne substancje pomocnicze takie jak suszki, włoski, wypełniacze,
Farby offsetowe można podzielić na farby tworzone na bazie olejów roślinnych oraz farby gdzie podstawą są surowce mineralne i mieszane. Pierwszy rodzaj farb offsetowych jest nowocześniejszą metodą, gdzie zastosowanie mają wyłącznie spoiwa i rozcieńczalniki pochodzenia roślinnego. W drugim przypadku określone składniki farby offsetowej są wytwarzane z ropy naftowej, często z domieszką składników naturalnych. Oprócz wymienionych występują również farby niekonwencjonalne takie jak: farby UV, farby hybrydowe.
Rodzaje i cechy farb offsetowych
Podstawowym kryterium na podstawie którego można podzielić farby offsetowe jest sposób ich utrwalania. Farby utwardzane w sposób konwencjonalny stanowią większość oferowanych produktów. Alternatywą dla tego rodzaju utrwalania jest proces utwardzania za pomocą promieniowania UV.
Współcześnie produkowane są:
- farby arkuszowe
- farby gazetowe offsetowe
- farby zwojowe offsetowe
- farby utrwalane promieniowaniem UV do drukowania na maszynach arkuszowych i zwojowych
Odpowiednio dobrana farba offsetowa pozwala na drukowanie na wielu powierzchniach, nie tylko papierowych. Przykładem mogą być offsetowe farby arkuszowe, które można wykorzystać na druku na takich powierzchniach jak blacha, folie z tworzyw sztucznych, papiery metalizowane.
Ze względu na charakterystykę druku offsetowego farby takie cechują się dużą intensywnością barw i odpornością na światło.
Uniwersalność druku offsetowego
Druk offsetowy to nadal najczęściej wybierana metoda druku, która pozwala na wydajne drukowanie bardzo wielu ilości kopii. Dobranie odpowiedniej, wysokogatunkowej farby dostosowanej do druków offsetowych pozwala na uzyskanie najlepszych efektów. Dobrej jakości farby offsetowe to gwarancja intensywnych kolorów i trwałości druków.